Достапни линкови

Јапонски дипломат на чело со Нуклеарната агенција на ОН ?


Јапонски дипломат доби мнозинство гласови во трката за нов шеф на Нуклеарната агенција на Обединетите Нации. Јукиа Амано доби 20 од вкупно 35 гласови од бордот на гувернери на агенцијата. Јужноафриканскиот дипломат Самад Минти е втор со освоени 11 гласови а шпанскиот дипломат Луис Екавари е трет со 4 освоени гласови.
XS
SM
MD
LG