Достапни линкови

Украина го подмири долгот за руски гас


Рускиот енергетски гигант Газпром соопшти денеска дека Украина целосно го платила долгот за гас за мај. Украинската државна компанија Нафтогаз во петокот објави дека сметката за мај изнесувала 647 милиони долари и оти е платена. Русија претходно се закани дека доколку долгот не биде платен, снабдувањето ќе биде прекинато.
XS
SM
MD
LG