Достапни линкови

Перу испрати војници во Амазонас


Армијата на Перу мобилизираше трупи и воведе полициски час во државата Амазонас, откако полицијата се судри со локалните жители кои се противеа на плановите за бушење за извори на нафта и природен гас. Во судирите кои настанаа во петокот, според официјални изјави, загинале 22 полицајци и девет жители на Амазонас.
XS
SM
MD
LG