Достапни линкови

Посредство на Европската Комисија за совенечко - хрватскиот спор


Словенечкиот претседател Данило Тирк изјави дека очекува решение за хрватско-словенечкиот граничен спор. Во интервју за австрискиот весник „Курир“, Тирк нагласи дека иницијативата на Европската комисија за посредништво и поконкретно, напорите на еврокомесарот за проширување Оли Рен ќе го отворат патот кон решение за проблемот. Европската комисија во април годинава предложи формирање арбитражен суд за решавање на граничниот спор меѓу Хрватска и Словенија.
XS
SM
MD
LG