Достапни линкови

Невработеноста во САД рекордна, кризата попушта


Стапката на невработеност во Соединетите Држави достигна 9,4 насто, што е рекордно ниво во последните 25 години. Меѓутоа, запира трендот на отпуштања од работа, а во минатиот месец 345 илјади луѓе останале без работа, што е најмалку од септември минатата година. Таквите показатели придонесоа за раст на цената на нафтата, која денеска надмина 70 долари за барел.
XS
SM
MD
LG