Достапни линкови

Баро- визна либерализација до крајот на годинава


Европската комисија ќе предложи, до крајот на годинава да се укинат „шенгенските визи“ на ЕУ за државјаните на Македонија, Србија и Црна Гора. Ова, како што јавува српската агенција Бета, го изјавил синоќа во Луксембург европскиот комесар за правда и внатрешни работи Жак Баро, кој претходно на своите колеги од земјите членки на Унијата им го образложил извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан во исполнувањето на условите за укинување на визите. Министрите не дискутирале подетаљно, ниту пак донесле некаков заклучок, се вели во информацијата на Бета.
XS
SM
MD
LG