Достапни линкови

Русија и САД закажаа нови преговори


Министерството за надворешни работи на Русија и владини претставници на САД се согласија следната рунда преговори на тема нуклеарно разоружувањее да ја одржат кон крајот на месецов во Женева. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека ќе се сретне со американските претставници „во втората половина на јуни“. Русија и САД дискутираат за продолжување на спогодбата СТАРТ за намалување на нуклеарните арсенали на двете земји, која важи до декември годинава.
XS
SM
MD
LG