Достапни линкови

Болести им се закануваат на раселените во Пакистан


Обединетите Нации предупредија на можно избивање на болести помеѓу два милиони внатрешно раселени пакистанци кои мораа да ја напуштат долината Сват поради воени судири помеѓу војската и талибанските милитанти. Даниел Бејкер од Фондот за население при Обединетите Нации изјави дека меѓу овие луѓе може да се рашират болести како маларија, менингитис и други инфекции.
XS
SM
MD
LG