Достапни линкови

Иран одбележува 20 години од смртта на Хомеини


Во Иран денеска се одбележуваат 20 години од смрта на Ајатолахот Хомеини, човекот кој ја предводеше исламската револуција во која од власт беше остранет шахот подржуван од Соединетите Држави. На манифестациите пред маузолеумот на Хомеини во Техеран се собрани илјадници луѓе како и преставници на духовните цивилните и воените власти.
XS
SM
MD
LG