Достапни линкови

Британците и холанѓаните гласаат за Европскиот Парламент


Денеска започнуваат изборите за Европскиот парламент на кои право на глас имаат 375 милони гласачи. Изборите ќе траат до 7 јуни, a денеска се гласа во Велика Британија и во Холандија, каде што ќе се избираат 72, односно 25 пратеници. Во другите 25 земји изборите ќе се одржат в недела. Eвропскиот парламент е единственото тело на Европската Унија кое се бира на непосредни избори.
XS
SM
MD
LG