Достапни линкови

Ирак повика на дијалог со Кувајт


Премиерот на Ирак Нури Ал Малики повика на дијалог со Кувајт со цел разрешување на недоразбирањата. Ирачкиот премиер го испрати апелот по средбата со амбасадорот на Кувајт во Ирак. Тензиите помеѓу двете соседни земји настанаа минатата недела кога Ирак побара оштета од Кувајт, кој во 2003 година ја помогнал американската инвазија.
XS
SM
MD
LG