Достапни линкови

Русија и САД го обновуваат договорот за нуклеарно оружје


Руски и американски преговарачи денеска во Женева ги завршија преговорите за обнова на спогодбата СТАРТ за контрола на нуклеарното вооружување. Спогодбата прв пат беше потпишана во 1991 година и ги обврзува Америка и Русија да ги намалат своите нуклеарни арсенали.
XS
SM
MD
LG