Достапни линкови

ЕУ и НАТО се согласуваат со Грција за потребата од компромис за името


Грција сака добри односи со Македонија, и ја подржува евроатланската интеграција на земјата, но услов за тоа е решавање на спорот со името, изјави грчкиот премиер Костас Караманлис во интервју за агенцијата АНА – МПА, додавајки дека „компромисното решение треба да биде прифатливо и за двете страни и да содржи гeографска одредница, со која ќе се разликува од грчка Македонија“.Караманлис додаде дека Европската Унија и НАТО го поддржуваат ставот на Атина дека спорот со Македонија треба да биде решен со компромис.
XS
SM
MD
LG