Достапни линкови

Министерот за одбрана на Грузија во посета на Вашингтон


Министерот за одбрана на Грузија Васил Сикарулиџе денеска пристигна во Вашингтон каде ќе се сретне со американски службеници, меѓу кои и секретарот за одбрана на САД Роберт Гејтс. Тема на разговорите, меѓу другото, ќе бидат и средбите на официјална Москва со грузиски сепаратисти и терористички организации. Грузија исто така забележува дека Русија го зголемува присуството на свои војници во Јужна Осетиа и Абказија, што е во спротивност со примирјето.
XS
SM
MD
LG