Достапни линкови

Во Атина обид за прекин на промоцијата на грчко македонскиот речник


Дваесеттина активисти на грчката фашистичка организација „Златна зора,, синоќа во Атина, како што јавува агенцијата МИА, се обиделе насилно да ја прекинат промоцијата на грчко македонскиот речник, што ја организираше партијата на Македонците во Грција „Виножито“. Половина час по почетокот на промоцијата, маскирани лица влегле во Меѓународниот прес центар при што ја оштетиле опремата на снимателите, го уништиле промотивниот материјал и вербално ги нападнале промоторите, но никој не бил повреден.
XS
SM
MD
LG