Достапни линкови

Кина пред 20 годишнината од настаните во Тјенанмен


Кинеските власти ги блокираа повеќето веб страници во обид да ја попречат интернет дискусијата во врска со комеморацијата на дваесет годишнината од задушувањето на протестите на плоштадот Тјенанмен. Организацијата Репоретри без граници соопшти дека меѓу блокираните страници се и Твитер, Јутјуб, Фликр, Хотмеил. На четвртти јуни пред дваесет години неколкунеделните студентски протести беа прекинати со влегувањето на тенковите на главниот плоштад во Пекинг при што имаше стотици жртви.
XS
SM
MD
LG