Достапни линкови

ОН истрага за воени злосторства на израелски сили во Газа


Истражители за чоивекови права на Обединетите Нации денеска ја започнаа работата во појасот Газа со цел да утврдат дали се направени воени злосторства за време на Израелските интервенции на оваа територија. Тимот ќе ги истражува настаните од 27 декември до 18 јануари кога Израелските воени трупи навлегоа во територијата на појасот Газа која е под контрола на Хамас. Израел одби да учествува во истрагата.
XS
SM
MD
LG