Достапни линкови

Гаспром бара преиспитување на договорите со Туркменистан


Службеник од рускиот монопол за гас „Газпром“ изјавил дека компанијата испратила барање то властите во Туркменистан да се преиспитаат одредбите на договорот за откуп на природен гас. Русија се согласи да откупува природен гас од Туркменистан по европски цени, но од Газпром се жалеа дека нивните клиенти не сакаат да го купуваат гасот по овие цени.
XS
SM
MD
LG