Достапни линкови

Нафта за Турција од иранскиот курдски регион


Курдскиот регион во Иран денеска започна со извоз на сирова нафта во Турција. Ирачкиот претседател Јалал Талабани денеска присуствуваше на церемонијата која го означи почетокот на извозот. На свеченоста не се појавија владини претставници од Шиитската заедница.
XS
SM
MD
LG