Достапни линкови

Во Мај најмногу загинати американски војници во Ирак


Од изминативе осум месеци, најмногу загинати американски војници во Ирак се регистрирани во мај. Минатиот месец се регистрирани и 12 смртни случаи на војници кои загинале во неборбени инциденти. Од 2003 година до денес во Ирак загинале вкупно 4,306 американски војници. Во меѓувреме командантот на групата за помош во Ирак, Генерал Кит Вокер изјави дека американските вооружени сили ќе се повлечат од поголемите ирачки градови до крајот на јуни.
XS
SM
MD
LG