Достапни линкови

Отежната беатификацијата на папата Јован Павле Втори


Долгогодишните допишувања на папата Јован Павле Втори со неговата пријателка Ванда Полтавски ја отежнуваат беатификацијата на покојниот папа. Ватикан сака, пред да го прогласи Јован Павле Втори за светец, да провери што содржат тие писма, кои почнуваат со „Драга“, јавуваат полските медиуми. Преписката меѓу папата и неговата пријателка траела цели 55 години. Маса верници од целиот свет бараа Јован Павле Втори итно да се прогласи за светец, веднаш по неговата смрт.
XS
SM
MD
LG