Достапни линкови

Втор круг од локалните избори во Хрватска


Во Хрватска денеска се одржува вториот круг од локалните избори. Годинашните избори се според измените законски правила, бидејќи гласачите за прв пат непосредно избираат општински началници, градоначалници и нивни заменици. Претходно се гласаше само за политичка партија која во согласност со изборните резултати поставуваше свои кандидати.
XS
SM
MD
LG