Достапни линкови

Романската нуклеарка Чернавода целосно затворена


Романските власти соопштија дека и вториот реактор во нуклеарната централа Чернавода бил затворен поради дефект на една цевка за вода. Првиот реактор бил затворен деновиве заради редовна контрола, така што оваа нуклеарка која со 17 насто ја снабдува Романија со електрична енергија сега воопшто не ја произведува.
XS
SM
MD
LG