Достапни линкови

Критики до Република Српска за блокирање на прогресот на БиХ


Високиот комесаријат на Обединетите нации за Босна и Херцеговина соопшти дека е направен прогрес во оваа балканска земја, но нагласи дека Република Српска врши блокирање на некои од тие напори преку работење против државните институции, компетенциите и законите. До извештајот доаѓа еден ден отако премиерот на БиХ Неџад Бранковиќ ja понуди својата оставка на функцијата поради тензиите со останатите членови во трипартитното државно раководство.
XS
SM
MD
LG