Достапни линкови

Над илјада ирачки претставници вмешани во корупција


Ирачката Анти-корупциска Комисија ја истражува можноста за приведување на околу илјада официјални преставници поради корупција. Претседателот на Комисијaта, судијата Рахим ал Огали изјави дека од почетокот на јануари речиси две илјади официјални ирачки претставници се осомничени за корупција, од кои 50-тина кои се наоѓаат на високи позиции. Минатата недела поради корупциски скандал ирачкиот министер за трговија си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG