Достапни линкови

Молдавскиот парламент во последен обид да избере претседател


Парламентот на Молдавија го одложи за 3 ти идниот месец денешното второ гласање за избор на шеф на државата кој треба да го замени Владимир Воронин. Во минатата недела за еден глас не беше избран кандидатот на комунистите кои победија на парламентарните избори во минатиот месец што пак предизвика насилни протести во земјата. Доколку и тогаш не биде избран претседател, следува распуштање на парламентот и предвремени избори.
XS
SM
MD
LG