Достапни линкови

Трета ракетна проба на Северна Кореја


Северна Кореја извела уште една ракетна проба, трета по извршениот подземен нуклеарен тест во понеделникот. Според непотврдени информации, Советот за безбедност на ОН синоќа дискутирал за тоа какви мерки да бидат преземени против Пјонгјанг. Претходно, американската државна секретарка Хилари Клинтон во разговорот со својот руски колега Сергеј Лавров побара од него брз и единствен одговор на меѓународната заедница спрема Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG