Достапни линкови

Продолжуваат протестите во Грузија


Неколку илјади опозициони активисти маришираа денеска на стадионот во главниот грузиски град Тбилиси, во рамки на повеќе од едномесечните протести против претседателот Михаел Саакашвили. Денешните протести се случуваат на денот кога Грузија ја одбележува независноста од Советскиот Сојуз, но властите ја откажаа вообичаената воена парада за да не дојде до конфронтации со опозиционите демонстранти.

XS
SM
MD
LG