Достапни линкови

Су Чи не е виновна за неканетиот гостин


Опозициониот лидер на Мјанмар Сан Су Чи денеска изјави дека не ги прекршила правилата на куќниот притвор поради непоканетиот гостин американецот Џон Џетау кој дошол во незјината куќа. Нобеловката Су Чи се соочува со казна од 5 години затвор. Се смета дека Чи ке биде казнета и дека воениот режим во Мјанмар се обидува да ја држи во затвор следната година кога ке се одржуваат парламентарни избори. Инаку таа требаше да биде ослободена утре без судски процес.
XS
SM
MD
LG