Достапни линкови

Иран ги прекинува нуклеарните разговори со 6 те големи сили


Иранскиот Претседател Махмуд Ахадинеџад изјави дека Техеран нема да води повеке разговори со 6 те големи сили кои се обидуваат да го натераат Иран да ја запре контроверзната нуклеарна програма. Иран за нуклеарното прашање, според Ахмадинеџат отсега ќе разговара само со релавнтни организации како Меѓународната Агенција за атомска енергија. Разговорите на 5 постојани членки на Советот за Безбедност плус Германија со Иран започнаа минатиот септември.
XS
SM
MD
LG