Достапни линкови

Словенија и Хрватска ги продолжуваат надмудрувањата


Словенечкиот премиер Борут Пахор изјави дека ако Хрватска ја повлече спорната документација врзана за словенечко- хрватскиот граничен спор, Љубљана нема причина да ги блокира преговорите на Хрватска со ЕУ, но нагласи дека „Словенија е должна да ги заштити своите интереси“. Претходно, хрватскиот премиер Иво Санадер рече дека неговата земја нема да прифати никакви дополнувања на планот за решавање на словенечко- хрватскиот спор на европскиот комесар Оли Рен. Тој план, на кој Словенија приложи забелешки, е заснован на принципот „земи или остави“, рече Санадер.
XS
SM
MD
LG