Достапни линкови

Претседателски избори во Монголија


Во Монголија денеска се оддржуваат претседателски избори, на кои според анкетите главната битка ќе се води меѓу сегашниот претседател и приврзаник на поранешната комунистичка партија Намбарин Енкбајар и Тсакиаџин Елбегор од опозиционата Демократска Парија. Околу 2,7 милиони луѓе имаат право на глас, но не се очекува голема излезеност. На парламентарните избори во Монголија минатата година, опозицијата ја обвини власта за изборна измама, што резултираше со протести при што загинаа пет лица.
XS
SM
MD
LG