Достапни линкови

Продолжува посетата на Рим за одбележување на Денот на Кирил и Методиј


Културниот дел од манифестацијата „Македонија во чест на св. Кирил“ во Рим завршува вечерва со концерот на женскиот хор при Младинскиот културен центар што ќе одржи во црквата „Св. Санто Салваторе“. На гробот на свети Кирил во базиликата Сан Клементе утре на 24 мај, кога се одбележува Денот на сесловенските браќа свети Кирил и Методиј, ќе се одржи молебен со кој ќе чиноначалствува поглаварот на МПЦ г.г. Стефан. Државно-црковната делегација во Рим ја предводи македонскиот претседател Ѓорге Иванов.
XS
SM
MD
LG