Достапни линкови

Хорст Келер се надева на уште еден претседателски мандат


Актуелниот германски претседател Хорст Келер се надева на освојување на уште еден петгодишен мандат на денешните избори за претседател на Германија. Противкандидат на Келер, кој инаку доаѓа од конзервативната Христијанско-демократска партија, е пензионираната професорка Гесине Шван од Социјал Демократската партија. Претседателот на Германија го бира специјално тело од 1224 члена, од кои половина членови на Бундестагот, а половина јавни личности.
XS
SM
MD
LG