Достапни линкови

Во Германија се избира нов претседател


Во Германија денеска се избира претседател на државата, а кандидати се актуелниот, Хорст Келер и пензионираната професорка Гесине Шван. Претседателот на Германија го избира специјално тело, составено од 612 членови на Бундестагот и 612 јавни личности.
XS
SM
MD
LG