Достапни линкови

Реафирмирана поддршката на Ватикан за Македонија


Папата Бенедикт 16 на денешната аудиенцијата на која го прими претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ја реафирмираше поддршката на Ватикан за Македонија. На средбата по аудиенцијата, Иванов го поканил поглаварот на Римокатоличката црква во идната година, по повод стогодишнината од раѓањето на Мајка Тереза, да ја посети Македонија. Македонска делегација, предводена од претседателот Иванов, ја започна официјална посета на Ватикан и Италија, во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил”.
XS
SM
MD
LG