Достапни линкови

Самитот ЕУ - Русија без успех


Лидерите на Европската унија и на Русија не успеаја да ги надминат разликите за енергeтските и другите прашања na дводневниот состанок во Хабаровск во близина на кинеската граница. Руско европските опдноси не се на ниво подолго време по кризата со испораката на гас за кој Москва и денеска ја обвини Украина и руско грузиската војна минатото лето. На завршната прес конференција рускиот претседател Дмитриј Медведев предупреди Источното партнерство што Унијата го покрена со шест поранешни советски републики да не прерасне во антируски сојуз.
XS
SM
MD
LG