Достапни линкови

Заврши самитот Русија, ЕУ


Лидерите на Европската унија и на Русија го завршија дводневниот состанок во Хабаровск во близина на кинеската граница. Рускиот претседател Димитри Медведев изјави дека овој град бил избран за да можат европските лидери преку деветчасовната временска разлика и десет часовен лет до него, да ја разберат големината на Русија. На завршната прес конференција Медведев предупреди Источното партнерство што Унијата го покрена со шест поранешни советски републики да не прерасне во антируски сојуз.
XS
SM
MD
LG