Достапни линкови

Американски ракети Патриот во Полска


Соединетите држави потврдија дека се уште планираат да разместат ракети од типот Патриот во Полска. Стејт департментот соопшти дека претседателот Барак Обама ќе ги исполни сите точки од безбедносниот договор што лани беше потпишан со Варшава. Полска го услови поставувањето на американскиот антиракетен систем на нејзина територија со претходно разместување на одбранбените ракети Патриот.
XS
SM
MD
LG