Достапни линкови

Москва оптимистички гледа на развојот на односите со САД


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија и Соединетите Држави, 20 години по падот на Берлинскиот ѕид и распаѓањето на Советскиот Сојуз, не смеаат да ги градат односите врз лоша основа. Лавров додаде и дека Москва засега е задоволна од развојот на односите со новата американска администрацијата, но посочи дека ќе биде потребно време за воспоставување на меѓусебна доверба, а суштината е да не се повторуваат грешките.
XS
SM
MD
LG