Достапни линкови

Обама објавува затварање на Гвантанамо?


Американскиот претседател Барак Обама денеска во говорот посветен на националната безбедност се очекува дека ќе ја објави стратегијата за затворање на затворот за осомничени терористи во Гвантанамо. До говорот, доаѓа ден откако американскиот Сенат, го отфрли неговото барање за издвојување на 80 милиони долари за затворање на Гвантанамо, а исто така го блокираше и трансферот на затворениците од овој центар во Соединетите Држави. Поради сето ова неизвесна е судбината на преостанатите 240 затвореници.
XS
SM
MD
LG