Достапни линкови

Солана - ЕУ се залага за дијалог со Русија


Високиот претставник на Европската Унија Хавиер Солана, пред денешниот самит Европска Унија-Русија, изјави дека Брисел се залага за ,,дијалог со Москва“ и изрази надеж дека разговорите ќе поминат во конструктивна атмосфера, со цел подобрување на односите влошени по минатогодишната руско-грузиска војна. На дводневниот самит, што денеска започна во рускиот град Хабаровск, се очекува главна тема да биде енергријата, односно отстранување на проблемите при снабдувањето со гас за Европа.

XS
SM
MD
LG