Достапни линкови

Пакистан бара помош за справување со бегалската криза


Пакистан побара неколку милиони долари помош за справување со кризата, откако 1, 5 милиони лица ги напуштија своите домови поради офанзивата на безбедносните сили против талибанските бунтовници на северо-западот од земјата. Потребен е итен и заеднички одговор за справување со овој проблем, изјави пакистанскиот премиер Јусуф Реза Џилани, пред меѓународните донатори во Исламбад. Околу 40 земји и донаторски агенции присуствуваат на денешнот состанок во главниот пакистански град.
XS
SM
MD
LG