Достапни линкови

Македонија во чест на Свети Кирил


Денеска во Рим започнува традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“. Секоја година на 24-ти мај Македонија му оддава почит на творецот на словенската писменост со молебен на неговиот гроб во црквата Сан Клементе во Рим. Оваа година државно - црковната делегација ја предводи новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов.
XS
SM
MD
LG