Достапни линкови

Шахтјор победник на купот на УЕФА


Фудбалерите на Шахтјор од Доњецк, Украина, се победници на 38-то и последно финале на купот на УЕФА. Тие синоќа во Истанбул го совладаа германскиот претставник Вердер со 2-1. Ова натпреварување од наредната година ќе се игра во нов формат и со ново име- Лига на Европа.
XS
SM
MD
LG