Достапни линкови

Груевски – Има силен надворешен притисок за решение за името


Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека има притисок од сите меѓународни фактори за што побрзо наоѓање решение за спорот со името. „Нема одредени месеци, но има притисок и до Грција и до Македонија што побрзо да се реши прашањето за Mакедонија да влезе во НАТО и ЕУ изјави Груевски. На прашањето до каде е градењето државна стратегија, Груевски информира дека македонскиот државен врв одржува консултации и состаноци и оти се очекува да се види што по изборите за Европскиот парламент во Грција, ќе предложи медијаторот Метју Нимиц.
XS
SM
MD
LG