Достапни линкови

Лавров – Да се има предвид американскиот антиракетен штит


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров соопшти дека американскиот план за разместување анти-ракетен штит, треба да се има во предвид во рамки на преговорите за намалување на нуклеарниот арсенал. Лавров додаде дека е невозможно да се постигне прогрес во рамки на преговорите за нов договор за контрола на оружјето, без да се разговара и за американскиот план. Денеска во Москва, втор ден по ред, продолжуваат американко-руските разговори за замена на Договорот за намалување на стратегиското оружје (СТАРТ), кој истекува во декември.
XS
SM
MD
LG