Достапни линкови

Иран тестираше нова ракета


Иран соопшти дека успешно тестирала ракета земја – земја со дострел од 2000 километри. Ова денеска го објави Претседателот Махмуд Ахмадинеџад про посетата на провинцијата Семнан каде што, според агенцијата ИРНА, се изврило тестирањето на овој тип ракета од напредна технологија. Оваа ракета Сеџил 2 како и претходните модели ќе може да достигне цели во Израел и американските бази во Заливот.
XS
SM
MD
LG