Достапни линкови

ЕУ - Кина самит во Прага


Европската Унија и Кина на денешниот самит во Прага ќе се обидат да им дадат поголем интензитет на економските односи и да ги поправат политичките врски. Самитот требаше да биде одржан во декември но Кина го откажа во знак на протест поради состанокот на тогашниот преседавач со Европската Унија, францускиот претседател Никола Саркози и духовниот лидер на Тибет Далај Лама. Поранешниот чешки Претседател Вацлав Хавел ја повика Унијата да го покрене прашањето на човековите права на денешниот самит.
XS
SM
MD
LG