Достапни линкови

Самит Кина- ЕУ


Денеска во Прага започнува самитот Кина-Европска Унија, во чии рамки е предвидено потпишување на повеќе важни договори. На состанокот учествуваат чешкиот претседател Вацлав Клаус, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, високиот претставник на ЕУ за заедничка надворешна политика и безбедност Хавиер Солана и кинескиот премиер Вен Џијабао. Во пресрет на самитот, кинеските власти соопштија дека Пекинг сака подобрување на односите со Унијата, нарушени поради несогласувањата околу Тибет.
XS
SM
MD
LG